A minimális talajművelés típusai

A minimális talajművelés módszerei, („min-till” technológiák) olyan gazdálkodási módszerek, amelyek célja a növénytermesztési folyamat egyszerűsítése és optimalizálása.

Sávos művelés: definíció és alapfogalmak

A sávos művelés („strip-till”) egy olyan agronómiai technológia, amely során a talajt csak a vetés vonala mentén lévő sávban műveljük meg. A módszer számos előnnyel rendelkezik, így megtakarítás érhet...

Tarlóművelés: egész évben végzendő

A tarlóművelés ma már nem csak a betakarítás után maradt szalma talajba keverésére szorítkozó művelet. A modern gazdálkodásban ez egy gyorsan fejlődő technológia, amelyet egész évben alkalmaznak a vet...

Direktvetés

A direktvetés több mint egy technológia. Ez egy új, a vetésforgókra vonatkozó globális szemléletmód és a mezőgazdaság egy olyan jövőképe, amely a talaj eredendő szerkezetét és a talajéletet kívánja me...

Minimális talajművelés

A minimális talajművelés valahol a szántással történő talaj-előkészítés és a direktvetés között helyezkedik el, és sok gazdálkodó számára ez jelenti az észszerű megoldást. A megfelelő vetőgéppel ez a ...

Minimális talajművelés: a szántást helyettesítő műveletektől a „no-till” rendszerekig 

A minimális talajművelés módszere magában foglal minden, szántást mellőző technológiát a szántást helyettesítő műveletektől a teljesen beavatkozás-mentes talajművelésig. 

Szántást helyettesítő műveletek: mélyművelés forgatás nélkül

A szántást helyettesítő talajművelés olyan módszer, amely 15–30 cm-es munkamélységben történő, forgatás nélküli talajmegmunkálást jelent. A terület nem kerül átforgatásra ekevasakkal. A talajszerkezet a vetés-előkészítés során némileg megváltozik ugyan a kapás vagy tárcsás kultivátorok munkája következtében, de nem destabilizálódik. A növénymaradványok részlegesen bekeverednek a talajba, és a szerves anyag kioldódik a művelt zónába. A talaj biodiverzitása ezzel a módszerrel jobban megőrizhető, mint szántással. Ráadásul kevesebb energia kell hozzá, mivel az alkalmazott gépek könnyebbek és nagyobb szélességben dolgoznak. 

A KUHN Performer és Cultimer típusú gépei ehhez a vetés-előkészítési technológiához készültek.

Vue sur un cultivateur profond PERFORMER 6000 KUHN pour déchaumage

Fedezze fel a minimális művelésben használható talajművelő gépkínálatunkat

A KUHN Performer és Cultimer típusú gépei ehhez a vetés-előkészítési technológiához készültek.

Részletek

A talajlazítók a talajrétegek keverése nélkül lazítják a talajt. 

Az eke nélküli mélyebb művelést talajlazító eszközökkel is el lehet végezni, amelyek egyenes művelő elemekkel akár 20–30 cm mélyen is képesek fellazítani a talajt a rétegek összekeverése nélkül. A talajlazítók átalakítják a talaj szerkezetét, és óvják a talajlakó állatokat. Talajegyengető hatásuk is van, hozzájárulnak a jobb vízgazdálkodáshoz és segítenek elkerülni az aszály hatásait.

A növénymaradványok és a szerves anyag a felszínen maradva mérsékli az eróziót és a vízelfolyást, mivel elősegíti a víz talajba szivárgását, és lassítja a kiszáradást. A kapillárisok fenntartása, a gyökérvédelem és a jobb teherviselő képesség miatt a talajszerkezet változatlansága optimális a gázcsere és a vízháztartás szempontjából.

Representative drawings of the DC soil loosener at work

Gyors és hatékony talaj-előkészítés sekélyműveléssel 

A sekélyművelés és a szántást helyettesítő műveletek között számos hasonlóság van. A fő különbség a munkamélységben (5–15 cm) és a nagyobb területteljesítményben van, mivel a sekélyművelés gépei nagy munkaszélességgel rendelkeznek. Ez a módszer sem jár talajforgatással, de a növénymaradványok bekeverése részleges, mivel egy részük a felszínen marad az erózió csökkentése érdekében. Ehhez a talajművelési módszerhez tárcsás tarlóművelő kultivátorok használhatók a legjobban. 

Ezek az eszközök intenzív munkavégzésre képesek, nagy sebességgel, ami ideálissá teszi őket a takarónövények lezúzására. A kapás tarlóművelő kultivátorok kiválóan alkalmasak a felszíni, aprómorzsás talajréteg kialakítására a vetés-előkészítés során. Az említett talajművelési módszerek mind alkalmasak vetés előtti talaj-előkészítésre. Az 5–15 cm mély köztes tarlóművelés lehetőséget biztosít takarónövények vetésére a nyár végén: miközben a következő növény vetéséhez magágyat készít, egyúttal irtja a gyomokat is a területen.

OPTIMER + 7503 equipped with 510 mm large notched discs for an optimal chopping up of crop residues

Sekélyművelés

Sekélyművelésre a KUHN az Optimer tárcsás tarlóművelő kultivátorokat és a Prolander kapás tarlóművelő kultivátorokat ajánlja.

Részletek

A sávos művelés során a talaj csak a vetés sávjában részesül mechanikai művelésben.

A sávos művelés („strip-till”) egy olyan technológia, amely rendelkezik a „no-till” előnyeivel, ugyanakkor biztosítja a hatékony vetést. Ez a minimális talajművelés módszereihez tartozó technológia területileg a vetés sávjára korlátozott művelést jelent, miközben a köztes sávokat érintetlenül hagyja. A hagyományos vetés-előkészítési módszerekhez hasonló magágyat hoz létre a vetés vonalában, de a sorközökben meghagyja a felszínen a növénymaradványokat. A szervesanyag-tartalom növekszik a területen, és a növénymaradványok gátolják az erózió kialakulását. A vetési sáv gyorsabban melegszik, elősegítve a gyorsabb kelést. Ez a művelésmód különösen nagy sortávolságra vetett növényeknél (kukorica, napraforgó, szója, cirok, repce és cukorrépa) alkalmazható sikerrel. 

Szántás nélküli talajművelési technológiák: talajművelés „no-till” módszerrel

A „no-till” vagy „direktvetés”, „mulcsra vetés” elnevezések mind arra utalnak, hogy a vetés előtt egyáltalán nem történik talajmegmunkálás (nincs talajforgatás, nincs lazítás, nincs magágy-előkészítés). A vetőmag közvetlenül az előkészítetlen talajba kerül. A növényfejlődéshez szükséges fizikai talajjellemzőket az időjárás és a biológiai aktivitás (gyökértevékenység, állatok pl. giliszták, mikroorganizmusok) alakítja ki, és az állandó talajtakarás óvja meg. A „no-till” technológia a környezetkímélő mezőgazdaság egyik alapeleme.

A „no-till” technológia szerinti gazdálkodás speciális vetőgépet igényel, amely képes az előkészítés nélküli vagy növényborítással rendelkező talajba vetni.
 

Minimális talajművelési technológiák – GYIK

  • Amikor elkezdik alkalmazni a minimális talajművelési technológiákat, a gyomirtás egy nagyon nagy kihívást jelent.

  • A munkaidő csökkentése által a minimális talajművelési módszerek időt biztosítanak a gazdálkodóknak arra, hogy optimalizálják a növényvédő szerek és a műtrágyák használatát.

  • A környezetkímélő mezőgazdaság második pillére a vetésforgók szigorúbb alkalmazása, ami hozzájárul a gyomok és a növénybetegségek visszaszorításához. Nincs ideális stratégia a vetésforgó kialakítására vonatkozóan. A vetésforgó tervezésekor a fő kultúrák időbeni forgását és a sorrendiséget kell jól megtervezni.

    Fontos hozzáigazítani a minimális talajművelési technológiát a vetésidőkhöz, a talaj- és időjárási körülményekhez és a növényfajokhoz.
    A kultúrák sorrendjének megtervezésénél bizonyos szabályokat be kell tartani. Például a túlzott tápanyagellátás miatt nem javasolt különböző pillangósokat egy időben vetni, illetve nem javasolt egyidejűleg két gabonaféle vetése sem, bizonyos gyomok előretörésének megelőzése érdekében.

    Speciális jellemzőiknek köszönhetően bizonyos növénytársulások megvalósítása viszont kívánatos. A legmegfelelőbb minimális talajművelési módszer kiválasztása érdekében a talajt minden évben meg kell vizsgálni. Például egy nedves, anyagos talaj nehézkessé teheti a vetőkultivátor vagy a fogasborona használatát.