Kezelőterminálok és ISOBUS megoldások

A KUHN a CCI (ISOBUS kompetenciaközpont) alapító tagjaként 2009 óta támogatja az ISOBUS technológiák gyors és egyszerű bevezetését. Emellett az AEF (Mezőgazdasági Elektronikai Alapítvány) tagjaként is elkötelezettek vagyunk az ISOBUS szabvány meghatározása és továbbfejlesztése iránt, és együttműködünk más berendezésgyártókkal a gazdálkodók legjobb megoldásokkal történő ellátása és nyereségességük maximalizálása érdekében.

Némely típus nem érhető el minden országban. Kérjük, az elérhetőséget mindig ellenőrizze helyi viszonteladójánál.

CCI 1200 Terminal

Csúcstechnológiájának köszönhetően az AEF-tanúsítvánnyal rendelkező ISOBUS terminál már alapértelmezésben nagyon sok alkalmazást kínál.

CCI 800 Terminal

A legtöbb munkagép vezérléséhez a CCI 800 kijelző 8"-os mérete optimális: kezelje gépeit hatékonyan!

CCI A3 joystick

Forradalmian új és egyszerűen használható! A CCI A3 ISOBUS joystick használatát ez az érzet hatja át.

CCI Apps

Vegye hasznát a számos alkalmazásnak, és alakítsa egyéni igényei szerint vezérlőegysége megjelenítési nézeteit. Ezekkel az alkalmazásokkal lehetővé válik a szakaszok és sorok külön kezelése az elvégzett munka dokumentálása, és a fajlagos kijuttatási mennyiség módosítása is a szántóföldön.

Mi is az az ISOBUS? 

Az ISOBUS egy kommunikációs protokoll, amelynek az ISO 11783 sz. szabvány az alapja. Egy szabványos informatikai nyelvről van szó, amely lehetővé teszi a legfőbb mezőgazdasági gépgyártók által készített traktorok, terminálok, gazdálkodási szoftverek és munkagépek közötti kommunikációt. Az eszközök gyártmányától függetlenül lehetőséget biztosít a gépek manuális vagy automatikus kezelésére egy fülkében elhelyezett terminál segítségével. 

Miért hozták létre az ISOBUS-protokollt? 

Mielőtt az ISOBUS-szabványt létrehozták, nagyon bonyolult, sőt gyakran lehetetlen volt az eltérő gyártmányú elektronikus rendszerek közötti kommunikáció. Minden egyes eltérő traktor-munkagép kombinációhoz más vezérlőterminálra volt szükség. Az ISOBUS-rendszer megoldotta a gépüzemeltetésben előforduló inkompatibilitási problémákat azáltal, hogy szabványosítja a kommunikációt az eszközök között, bármilyen gyártmányúak is legyenek azok. Lehetségessé tette a kommunikációt a különböző gyártmányú, tanúsítvánnyal rendelkező gépek és berendezések között, így egyetlen terminállal kezelhetők az eltérő gyártmányú eszközök. 

Ki alkotta meg az ISOBUS-t? 

Az ISOBUS-szabvány vezető mezőgazdasági gép- és berendezésgyártók együttműködésének eredménye. 2008-ban a fejlesztés felgyorsítására létrehozták az AEF-et (Agrárágazati Elektronikai Alapítvány). Ez a szervezet kiegészítő irányelveket biztosít az ISO-szabványhoz, valamint rögzíti az ISOBUS-működési definícióit. 

Ki tanúsítja az ISOBUS-szabványt? 

Az ISOBUS-t használó megoldások és berendezések kompatibilitásának megerősítése érdekében az AEF bevezetett egy tanúsítási rendszert az ISOBUS-funkcionalitás vonatkozásában. Egy online adatbázis (https://www.aef-isobus-database.org) tartalmazza az összes tanúsítási teszteljárást. Az adott berendezést kiválasztva, egyszerűen ellenőrizhető a traktorok, gépek, terminálok és a gazdaságirányítási szoftverek közötti kompatibilitás. A KUHN az AEF tagja, és nagy mértékben hozzájárul az ISOBUS-szabvány fejlesztéséhez. 

A KUHN és a CCI

A KUHN – más gyártókkal együttműködésben – alapító tagja a CCI nevű szervezetnek is (ISOBUS kompetenciaközpont), amely 2009-ben jött létre. A CCI célja, hogy a precíziós gazdálkodás és a munkavégzéssel kapcsolatos adatrögzítés növekvő igényeinek kielégítésére innovatív ISOBUS-megoldásokat fejlesszen ki a munkagépek vezérléséhez: terminálokat, joystick-vezérlőket, valamint a funkciók GPS-technológia felhasználásával történő automatizálását lehetővé tevő szoftvereket. 

CCI 1200

Mely KUHN gépek rendelkeznek ISOBUS-kompatibilitással? 

Sok KUHN gépben működik alapfelszereltségben is AEF-tanúsítvánnyal igazolt ISOBUS technológia: 

  • Vetőgépek 
  • Fronttartályos megoldások 
  • „Min-Till” és direktvetőgépek 
  • Szemenkénti vetőgépek 
  • Műtrágyaszórók 
  • Függesztett és vontatott permetezőgépek 
  • Négyrotoros rendképzők 
  • Függesztett és vontatott szársértős fűkaszák 
  • Hengeres és nagysűrűségű szögletes bálázók 
  • Kombinált bálázó- és csomagológépek 
  • Bálacsomagolók 
  • Ekék 

Ezek a gépek kompatibilisek a forgalomban lévő ISOBUS-terminálokkal. Ráadásul a KUHN, teljesen egyedi megoldást is kínál gépei vezérlésére: az AEF-tanúsítvánnyal rendelkező ISOBUS termináljainkat: 

  • CCI 1200 (12,1”) terminál  
  • CCI 800 (8”) terminál 
  • VTI 60 (5,7”) terminál 

A KUHN kínálatában egy ISOBUS joystick is szerepel, a CCI A3, amely minden információt megjelenít egy saját érintőképernyőn is, így a kezelő a funkció működéséről vizuális visszajelzést is kap, és egyúttal működtetheti is. 

Ezen kívül a CCI 800 és CCI 1200 típusú terminálok az alábbi precíziós gazdálkodási funkciókat is támogatják: 

  1. Section Control szakaszvezérlés: Automatizált funkcióvezérlés GPS-jel alapján a forgókon vagy a tábla bizonyos pontjain. 
  2. Nyomvonalvezetés-támogatás: Precíziós kormányzástámogatás. 
  3. GPS általi művelőút-kezelés: Precíz referenciapontok létrehozása a táblán. 
  4. A fajlagos kijuttatási mennyiség táblán belüli modulálása: Az input anyagok (műtrágya, vetőmag stb.) fajlagos kijuttatási mennyiségének folyamatos változtatása a táblán belül. Ez a funkció számos különböző modulációs megoldással kompatibilis. 
  5. Dokumentációs és munkaadat-rögzítés: A táblán végzett műveletek részletes felügyelete. 
  6. Különböző gazdaságirányítási szoftverek közötti adatcsere az Agrirouter segítségével. 

Ne felejtse el ellenőrizni a gép specifikációját, mert így bizonyosodhat meg arról, hogy a különböző említett megoldások közül melyik áll rendelkezésre az adott gépen.