A szántás nélküli növénytermesztési módszerek megkövetelik a talajművelő eszközök és vetőgépek növénymaradványok melletti alkalmazhatóságát. Melyik a célszerű választás: kapák vagy tárcsák?
A minimális talajművelés egy összefoglaló elnevezés, ami több agronómiai módszerre utal. Egy dolog egyértelműen összeköti ezeket: a szántás elvetése. A vetés előtti talaj-előkészítéshez sekélyművelést alkalmaznak, 5–10 cm-es mélységben. A talajművelés megvalósulhat a teljes táblán vagy csak a vetés vonalában (sávos művelés). De akár teljesen el is maradhat („no-till” technológiák).
A tábla előkészítése
Az első agronómiai művelet a magágy-előkészítés. A tavaszi vetésű növények esetében a talajt takaró növényzettől meg kell tisztítani a táblát. Egy fagyos időszak utáni hengerezés elégséges lehet a fagyot tűrő fajok elpusztítására. Egyéb növényfajok esetében vagy enyhe idő esetén a szeletelő-bordás henger zúzó hatásával tehetők életképtelenné a növények. Vágó henger alkalmazása is lehetséges, amelynek fokozott tépő hatásával felgyorsítható a lebomlás. Főként enyhe telek esetén lehet hasznos, vagy amikor a talajtakaró gyengén fejlett.
A sekély talajművelésre 5-15 cm mélyen dolgozó kapás kultivátor használható. A kultivátor képes nagy tömegben jelen lévő szármaradvány kezelésére is, és finom szerkezetű felső talajréteget készít, csökkenti a rögök mennyiségét a megfelelő vetés érdekében. Mélyebb, akár 35 cm-es mélységű műveléshez kapás kultivátor és tárcsa egyaránt használható.
A talajt borító növénymaradványok vagy a takarónövények kezelésére a kapákkal vagy tárcsákkal szerelt tarlóművelő kultivátor ideális megoldás. A kapákkal szerelt tarlóművelő kultivátorral mélyebben megművelhetők azok a táblák, amelyek szántást helyettesítő talajművelést kívánnak meg. A mély talajművelés ideális a főgyökeres gyökérzettel rendelkező gyomok irtásához. Mindazonáltal a mélyebb művelés nagyobb energiafelhasználással jár. A kapák közei el is tömődhetnek nagy tömegben jelen lévő szármaradvány esetén.
A3–10 cm munkamélységű tárcsás tarlóművelő kultivátorok gyorsabban és sekélyebben dolgoznak. Tökéletesen alkalmasak a mechanikai gyomirtásra. Elkeverik a növénymaradványok törmelékét a talajjal, és hatékonyan gyérítik a gyomokat. Nedves talajkörülmények esetén ügyelni kell a talaj kenődésére. A tárcsás tarlóművelő kultivátorok használata nem javasolt köves táblákon, illetve ott, ahol sok az évelő gyom (újrakelés veszélye).
Vetés
A különféle növénykultúrák vetésére a vetőkultivátorok sokféle talaj- és időjárási körülmény mellett is jól használhatók, és jó kelési biztonságot garantálnak. Kiválóan alkalmazhatók mulcsvetésre, és nedves talajkörülmények között is képesek dolgozni, a talaj elkenése nélkül. A talaj keverése fokozza a mineralizációt, de a gyomok kelését is elősegíti. A kapák nagyon sok növénymaradvány esetén felrakódhatnak.
A tárcsás vetőgépek kevésbé bolygatják a talajt, ami mérsékli a gyomok kelését. A tárcsák megkönnyítik a munkavégzést sok szármaradvány esetén, például „no-till” művelésben. A vetésmélység könnyebben szabályozható. Ezek a vetőgépek általában kisebb vonóerőigénnyel rendelkeznek. Nedves talajkörülmények esetén ügyelni kell a talaj kenődésére.
Ismerje meg a mulcsvetésre is kiváló ESPRO tárcsás vetőgépet
Tekintse meg többi cikkünket ebben a témában
- A minimális talajművelés hatása a szántással összehasonlítva
- A minimális talajművelési módszerek környezetvédelmi hatása
- Üzemanyag-megtakarítás a minimális talajművelésből adódóan
- Hogyan előzhető meg a talajerózió?
- Minimális talajművelés az organikus gazdálkodásban
- A minimális talajművelés típusai
- Miből áll a minimális talajművelés technológiája?