Minimális talajművelés

A minimális talajművelés vagy csökkentett talajművelés a szántástól eltérő talajművelési módszerekkel készíti elő a talajt, annak minél kisebb mértékű bolygatását célozva. A módszer népszerűsége egyre nő, és új gépeket is terveznek, kifejezetten a minimális talajműveléshez. A KUHN számos eszközt kínál a minimális talajműveléshez, többek között iparágvezető „min-till” vetőgépeket és talajművelő gépeket.

A minimális talajművelés definíciója

A minimális talajművelés vagy csökkentett talajművelés a szántástól eltérő talajművelési módszerekkel készíti elő a talajt, annak minél kisebb mértékű bolygatását célozva. A módszer népszerűsége egyre nő, és új gépeket is terveznek, kifejezetten a minimális talajműveléshez. A KUHN számos eszközt kínál a minimális talajműveléshez, többek között iparágvezető „min-till” vetőgépeket és talajművelő gépeket.

A minimális talajművelés és az üzemanyag-hatékonyság

A nehéz, nagy üzemanyag-fogyasztású gépekkel történő, szántásra alapozott talaj-előkészítés energiaigénye jelentős mértékben csökkenthető a minimális talajművelés alkalmazásával. Ez egyaránt csökkenti a munkaerő- és üzemanyagköltségeket, a munkára fordított időt és az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. Ezek az előnyök évről-évre halmozódnak, és sok gazdaság képes lesz arra, hogy a megtakarított erőforrásait új berendezésekbe forgassa, ami további előnyöket jelent a talajállapot vonatkozásában. Egyszerűen megfogalmazva: minél kevésbé bolygatjuk meg a talaj szerkezetét, annál nagyobb előnyökre tehetünk szert.

OPTIMER L at work
AUROCK6000RC_KeyVisual1_1812.jpg

A minimális talajművelés előnyei

A minimális talajművelés lényege úgy határozható meg, hogy sekélyebben, mindössze 15 cm mélyen műveljük meg a talajt, és nem forgatjuk át. A művelő menetek számszerű csökkentésével a „min-till” koncepció a talajszerkezet javulását is lehetővé teszi. Mindez a könnyebb művelőeszközök alkalmazásával (kapás és tárcsás kultivátor használata az eke vagy a forgóborona helyett) jelentősen képes javítani a talajállapotot.

A csökkentett mértékű művelés a talajállapot javulása által a növényállomány gyorsabb fejlődését és a talajszerkezet megóvását eredményezi. Az, hogy a talajt nem forgatjuk, segít megőrizni a meglévő talajnedvességet, csökkenti a felszíni vízelfolyás valószínűségét, illetve védi a területet az árvizek és az aszály hatásaitól.

A minimális talajművelés koncepciójának alkalmazása és a gazdálkodási rendszer erre történő átalakítása a talaj tápanyagtartalmának megőrzésében is segíthet. Elősegíti az egészséges talajállapotot, és csökkenti a műtrágyaszükségletet azáltal, hogy több szerves anyagot őriz meg a talajban, és javítja annak minőségét. Az egyik legnagyobb előny az, hogy a talajlakó élőlények, amelyek segítséget jelentenek a talaj termékenységének és szerkezetének javításában, kevesebb kárt szenvednek a „min-till” technológiák által. Ezáltal az említett mikroorganizmusok száma nő, és a talaj regenerálódni képes.

Work lights on the ESPRO seed drill

Milyen talajtípusoknál alkalmazható a minimális talajművelés?

A minimális talajművelés a legtöbb talajon alkalmazható, de a legjobb eredményre a szárazabb, jó vízelvezetésű, stabil szerkezetű talajokon lehet számítani. A könnyebb, gyengébb szerkezetet mutató talajokon nehezebb minimális talajművelést alkalmazni. A csökkentett mértékű talajművelés a legjobban legelőterületek újravetésénél, és általános szántóföldi növények (pl. gabonafélék, repce vagy takarónövények) talaj-előkészítésénél használható.

Olyan kultúrák előtt is kiválóan alkalmazható, mint a bab vagy a cukorrépa. A minimális talajművelés a talajállapot javítása és a hozamok növelése érdekében kombinálható a sávos műveléssel, a talajmegóvó gazdálkodással vagy takarónövények alkalmazásával.

A „min-till” művelés a tömörödésre hajlamos talajok (például a nehéz anyagtalajok) művelésére tökéletesen alkalmas. A könnyű, homokos talajokon a vízelfolyás csökkentésében lehet előnyös. Amikor „min-till” technológiával készítjük elő a területet, akkor az a cél, hogy ne menjünk 15 cm-nél mélyebbre, és ne forgassuk a talajt. Mielőtt egy területen talajművelés nélküli, vagy minimális talajműveléses rendszert kezdenénk alkalmazni, illetve vetésforgó alkalmazása esetén szükség lehet a talajtömörödés csökkentésére.

A gyomok visszaszorítása érdekében egy, a betakarítást követő könnyű kultivátoros műveléssel megállapodott magágy hozható létre. Ez előmozdítja a talajban lévő gyommagvak kicsírázását, és a kikelt gyomok vetés előtt permetezéssel kezelhetők.

A „min-till” rendszerre történő átállást követően

A minimális művelés bevezetését követő, első három évben előfordulhat, hogy a hozamok csökkennek. Mindazonáltal a talajállapot javulásával a hozamok általában visszaállnak a korábbi szintre.

A növénymaradványok nitrogént képesek visszatartani, amire nagy szükség van a talajban a növények növekedéséhez. Ez kezdetben késleltetheti a növénykultúra fejlődését. Idővel a talajlakó mikrobák alkalmazkodnak a helyzethez, így a növények hatékonyabban képesek nitrogénhez jutni. Mindez hozzásegíti a növényeket a gyorsabb fejlődéshez.

A minimális talajművelésben alkalmazott eljárások

Segítséget jelenthet a szecskázott szalma szalmaterítővel, egyenletes rétegvastagságban történő szétszórása a talajfelszínen. Tavaszi vetésű növények esetében általános gyakorlat kis mennyiségű műtrágya kijuttatása is. Őszi vetésű növények alá ez nem javasolt, mivel ekkor nagyobb a tápanyagok talajvízbe mosódásának (kilúgozódás) kockázata.

A minimális talajműveléssel végzett rendszerekben a gyomok, kártevők és kórokozók elleni védekezés nagyobb kihívást jelenthet. A gyomok visszaszorítására megoldás lehet a vetéssűrűség növelése, vetésforgó és/vagy takarónövények alkalmazása (ami a talajállapotra is jótékony hatással van), illetve általános gyomirtó szerek alkalmazása vetés előtt.

MEGANT_Working2.JPG

Mit jelent a minimális talajművelés, és mik az előnyei?

Egy „min-till” rendszer csökkentheti a talajtömörödést, kevesebb üzemanyag-felhasználással, munkaórával jár, és kevesebb műtrágya felhasználását teszi szükségessé. A talajállapotot szintén javítja azáltal, hogy segíti a talajszerkezet regenerálódását. Mindazonáltal a megfelelő gépi berendezések megválasztása nagyon fontos, és a minimális talajművelés eredményességéhez a kifejezetten „min-till” műveléshez tervezett gépek alkalmazása megkerülhetetlen. További segítségért és tanácsért forduljon bizalommal a KUHN-hoz.

The PROLANDER cultivator with vibrating tines during seedbed preparation

A minimális talajműveléshez alkalmazható legjobb gépek

A KUHN gyakorlati tapasztalatokon alapuló tanácsokkal és szántóföldi bemutatókkal tudja segíteni Önt saját „min-till” rendszerének kialakításában. A minimális talajművelésre tervezett gépeinket kifejezetten úgy alakítottuk ki, hogy könnyű legyen az átállás erre a művelési rendszerre. A kínálatunkban szerepel függesztett és vontatott vetőgép is, így például az alábbiak:

  • Espro: Vontatott vetőgép 3–8 méteres munkaszélességben

A KUHN a minimális talajművelésre kiválóan alkalmas talajművelő gépek széles kínálatával rendelkezik:

  • Cultimer: Egy tarlóművelő kultivátor 2 (Cultimer M) vagy 3 (Cultimer L) kapasorral.
  • Prolander: Egy sokoldalú kultivátorcsalád, amely 4–6 m széles függesztett és 6–14 m széles vontatott típusokból áll.
  • Optimer: Az Optimer tarlóművelő kultivátoroknak három típusa áll rendelkezésre. Az Optimer L és az Optimer XL

Miből áll a minimális talajművelés technológiája?

Az említett mezőgazdasági technológiák célja a talajszerkezet javítása, és ezzel egyidejűleg az üzemanyagköltségek csökkentése. A minimális talajművelés módszerei a talajmegóvás technológiái is, mivel...

Hogyan előzhető meg a talajerózió?

A talaj egy komplex környezet. Képesnek kell lennie otthont biztosítani a benne élő gazdag és sokféle létformának, hogy el tudja látni a növényállományt mindazzal, amire annak szüksége van....

Minimális talajművelés az organikus gazdálkodásban

Az eke használata nélkül a gyomok féken tartása igazi kihívás az organikus gazdálkodásban. Mindazonáltal a minimális talajművelés módszereit alkalmazva a talaj szerkezete és mikrobiális élete nem káro...

A minimális talajművelés típusai

A minimális talajművelés módszerei, („min-till” technológiák) olyan gazdálkodási módszerek, amelyek célja a növénytermesztési folyamat egyszerűsítése és optimalizálása....