A direktvetés több mint egy technológia. Ez egy új, a vetésforgókra vonatkozó globális szemléletmód és a mezőgazdaság egy olyan jövőképe, amely a talaj eredendő szerkezetét és a talajéletet kívánja megóvni.

Direktvetés. Mit is jelent? 

A hagyományos talaj-előkészítési technológiákkal szemben (ide értve a szántást és a minimális talajművelési módszereket is), a direktvetés mindennemű előzetes talajművelés, forgatás, lazítás vagy magágy-előkészítés nélküli vetést jelent. A talaj csak a vetés vonalában kerül némi megművelésre. Ezzel a módszerrel az időjárás és a talajban zajló biológiai aktivitás az, ami a talajszerkezetet javítja. A direktvetés növénymaradványokkal borított talajon is végrehajtható, sőt takarónövényben vagy más meglévő növényállományban is. A minimális művelési rendszerben ez a legmegfelelőbb módszer. A vetésforgók és a takarónövények alkalmazása mellett a direktvetés adja a környezetkímélő mezőgazdaság harmadik pillérét.

Számos előny a talaj számára, sok megtakarítás a gazdálkodóknál 

A direktvetés megoldást jelenthet a talajerózióra és a talajszerkezet leromlására. Javítja a talaj termékenységét és a benne zajló biológiai aktivitást. Rugalmasságot biztosít a munkaszervezésben, és üzemanyag-megtakarítást jelent.

A talajszerkezet javítása 

A direktvetés elsőként Észak-Amerikában jelent meg az 1970-es évek közepén, a közép-nyugati Nagy Síkságokon jelentkező erózió megfékezésére. Ez a technológia a herbicidekre alapozott gyomirtás fejlődésével azóta elterjedt, és ma már több mint 60 millió hektáron folytatnak ilyen gazdálkodást ezen a területen. A direktvetés Dél-Amerikában is széles körben (80 millió hektár) elterjedt, és kisebb mértékben (20 millió hektár) Európában is meghonosodott.

direkt vetőgép dolgozik a szántóföldön

A direktvetéses technológiával a talaj biológiai regenerációja és a mély gyökérzetet fejlesztő növények hatása jótékony hatással van a talaj fizikai állapotára és levegőháztartására.  Egy stabil talajszerkezet létrehozása növeli a növények számára rendelkezésre álló víz- és tápanyagkészletet a talajban. 

Javuló talajtermékenység és biológiai aktivitás 

A direktvetés nem alkalmaz forgatásos vagy a talaj felső rétegeit repesztő módszereket. A technológia megengedi, hogy a növénymaradványok mulcsréteget alkotva felhalmozódjanak a talaj felszínén, ami védelmet nyújt az erózióval szemben. A felszínen lévő növénymaradványok a párolgást is fékezik, ezáltal javítják a talaj vízgazdálkodását, ami nagyon fontos a száraz területeken. 

A mulcsréteg fokozza a talaj biológiai aktivitását, növeli a szervesanyag- és szénvegyület-tartalmat a felszínen és a mélyebb rétegekben egyaránt.

Növénytakarás: a sikeres direktvetés fontos kiegészítője 

Amikor direktvetést alkalmaznak, a területen folyamatos növénytakarásnak kell lennie. A direktvetés megkövetel egy integrált szemléletmódot, ami túlmutat azon, hogy egyszerűen kiválasztjuk a megfelelő vetőgépet. A módszert sok éven keresztül kell alkalmazni, olyan vetésforgóban, ami folyamatos takarást biztosít a talaj számára. Az alapkoncepció az, hogy a betakarítást követően takarónövényt vetünk, majd később ebbe vetjük el a következő növénykultúrát. A vetőgépnek csak a lehető legkisebb mértékben szabad megzavarni a talajt, nem csak amiatt, hogy ne segítse elő a gyomosodást, és ne hozzon fel magvakat a felszínre, hanem a talajszerkezet megóvása érdekében is. Direktvetés esetén a növények gyökérzete műveli meg a talajt. A növénytakarásból – amint a növénytömeg lebomlik –nitrogén szabadul fel, segítve a humuszképződést. A takarónövény kiválasztásánál figyelembe kell venni a helyi körülményeket, tábláról táblára, hogy a növénykultúra vetéséhez meg lehessen adni a szükséges támogatást.
 

Seeding a multi-species cover crop with the AUROCK seed drill and SH hopper

Kevesebb input anyag és egyszerűbb növényápolás 

A direktvetéssel nagymértékben lecsökken a szükséges munkamenetek száma, kevesebb az üzemanyag- és munkaerő-felhasználás. A direktvetés gépi eszközeihez kapcsolódó befektetésigény is kisebb, hiszen mindössze egyetlen vetőgépre van szükség, amely az egy menetben történő vetés során a vetőmag kijuttatása előtt a tárcsáival megnyitja a talajt.

A KUHN Aurock vetőgép felszerelhető egy mellső hengerrel is, amely még a vetőmagok barázdában történő precíz elhelyezése előtt lelapítja a növénytakarót, és felgyorsítja annak lebomlását.

Nincs hatása a termelékenységre 

A direktvetésnek nincs vagy nagyon csekély hatása van a termelékenységre. A talaj termékenységében megmutatkozó pozitív trend kialakulása középtávon várható. Mindazonáltal a takarónövényzettel való versengést figyelembe kell venni, és megfelelően kezelni kell: helyes fajmegválasztással, takarónövény-kezeléssel és a talaj ásványi anyagokkal történő dúsításával.

Korlátok és szükséges adaptáció

A direktvetést nem lehet egyik napról a másikra bevezetni, és az is pár évet vesz igénybe, hogy az előnyei érzékelhetők legyenek a talajon. Alapvető fontosságú, hogy időt szánjunk a szükséges változtatások bevezetésére a gépek és a gyomkezelés vonatkozásában. A direktvetés megvalósítása bizonyos körülmények között kissé bonyolult feladat lehet. 

A gyomirtás megváltoztatása 

A szántás fontos szerepet játszik a gyomok féken tartásában és a talaj gyommagkészletének csökkentésében, viszont a direktvetésnél gyakran a herbicideket kényszerülünk használni. A köztes növénytakaró időszakában gyakran van szükség egy vagy két vegyszeres gyomirtásra, de emellett a vetésforgó kialakítására és a takarónövény megválasztására is oda kell figyelni a gyomok visszaszorítása érdekében.

Ügyeljen a csigákra! A talajfelszínen hagyott növénymaradványok paradicsomi állapotot jelentenek a csigáknak, amelyek az első pár hétben károsíthatják a növényeket.

gazkezdemények nőnek ki a talajból

A direktvetés nem mindig a legmegfelelőbb technológia 

  • A direktvetést megvalósítása nehézségekbe ütközhet olyan növények (például némely tavaszi vetésű növény) esetében, amelyek érzékenyek a talajtömörödésre és/vagy aprómorzsás magágyat igényelnek.
  • A direktvetés nagyobb odafigyelést igényel üledékes vályogtalajok esetében, ahol az időjárási körülmények miatt kisebb a szerkezetmódosulás.
  • A talaj felmelegedése tavasszal lassabb, ami oda vezethet, hogy csak később lehet vetni, és akkor is csak a kései vetésre megfelelő fajtákat.
  • Amikor vízhiány van, a direktvetéses technológia által meghagyott takarónövények jelenléte hátrányos lehet a főnövénykultúrára.
  • Ha az előzőleg lekerült növény betakarítása hátrányos hatást gyakorolt a talajra, akkor a direktvetéses technológia nem fogja tudni helyrehozni a talajszerkezet leromlását.

A direktvetéses technológia meghatározása

A direktvetés olyan, a minimális talajművelés körébe tartozó technológia, amely a környezetmegóvó mezőgazdaság témakörébe tartozik. Ez egy olyan gazdálkodási technológia, amelynek lényege, hogy a vető...

Miért válasszuk a direktvetést?

A direktvetés egy olyan technológia, amelyet több mint 50 millió hektáron alkalmaznak világszerte. Eredetileg a környezetkímélő mezőgazdaság részeként, az erózió problémájának kezelésére fejlesztették...

Hogyan működik a direktvetés?

A direktvetés megkívánja a növénytermesztési rendszer átfogó szemléletmódját, amely figyelembe veszi a gazdaságot, a talajt és az időjárási körülményeket is. A direktvetés alapelvei a talajművelés tel...

Búza és kukorica szántás nélküli direktvetése

Szántás nélkül is sikeresen vethetünk kukoricát vagy gabonaféléket. Mindazonáltal bizonyos óvintézkedéseket be kell tartani ezeknél a növényeknél, amelyek meglehetősen érzékenyek a talajszerkezetre. A...