AUROCK trailed seed drill for no-till and conservation agriculture at work

A direktvetés megkívánja a növénytermesztési rendszer átfogó szemléletmódját, amely figyelembe veszi a gazdaságot, a talajt és az időjárási körülményeket is. A direktvetés alapelvei a talajművelés teljes elhagyásából, állandó növénytakaró biztosításából és megfelelő vetésforgó alkalmazásából állnak. Ha a módszert magas szinten alkalmazzák, akkor számos előnnyel jár, jó hozamokat biztosít és fenntartja a talaj termékenységét. Nézzünk meg néhány, a direktvetésre vonatkozó gyakorlati tanácsot.

Egy átfogó szemléletmóddal csökkenthető a növénybetegségek kockázata és elősegíthető a gyomok visszaszorítása

A direktvetésre történő átállás azt feltételezi, hogy újragondoljuk a vetésforgóink kialakítását a talajmegóvás szempontjából. Javasolt, hogy új növényeket vonjanak be a vetésforgóba, de ez azzal jár, hogy új beszállítókat kell keresni. A takarónövények vagy a felszínen hagyott növénymaradványok problémákat, elsősorban növénybetegségeket okozhatnak. Például a fuzáriummal fertőzött búzaszalma-maradványok fertőzési gócot jelenthetnek a következő terményre nézve. Az egyik legerőteljesebb eszköz a vetésforgók időbeli kiterjesztése, és a kukorica búza utáni termesztésének kerülése. A hosszabb vetésforgókban a gyomok is jobban kezelhetők. 

Tanács: direktvetés alkalmazásakor vessen korábban ősszel, hogy ellensúlyozza a lassabb kezdeti növényfejlődést. Tavasszal vessen később, amikor a talaj már melegebb.

Hogyan lehet biztosítani a jobb kezdeti növényfejlődést a vetéssel egyidejűleg történő lokális műtrágya-kijuttatással 

Amint lehetséges, tanácsos elkezdeni a lokális műtrágya-kijuttatást vetés közben a talajba adagolt starter műtrágyával. Amikor a direktvetés növénytakarásban történik, fontos, hogy növények jó indítást kapjanak, hogy előnyre tudjanak szert tenni a takarónövényekkel szemben. Idővel a direktvetésre történő átállással a talaj termékenysége is jobb, és szervesanyag-tartalma is egyre magasabb lesz. 

 starter műtrágya a talajba magvakkal közvetlen vetés közben

A megfelelő takarónövény megválasztása szántás nélküli művelés esetén

A növénytakarással rendelkező talajba történő direktvetés az egyik pillére ennek a „no-till” technológiának. A takarónövények megválasztásának szempontjai a következők: 

  • Eltérő növénycsaládba tartozzon.
  • A gyökérfelépítése kedvező legyen a talajra nézve.
  • Képes legyen ellenállni, riasztani, leküzdeni vagy elpusztítani gyomokat és kártevőket (pl. csigák).
  • Optimális legyen a vetésidejük és megsemmisítésük módja, főként az organikus gazdálkodásban alkalmazott direktvetés esetén. A magágy megtisztítható szárzúzóval, hengerrel, a fagy hatásával vagy speciális eszközökkel.
  • Ne versengjen az utána következő növénykultúrával a vízért és a nitrogénért.

Tanácsok: Direktvetés esetén csökkentse a tőtávolságot a kukoricanövények között a gyomok visszaszorítása érdekében.

Direktvetés a takarónövényekben

Betakarítást követően, a búza vetése előtt teljen el néhány hét egy takarónövény vetésével és fejlődésével. A betakarítógép munkáját követően egyszerű a vetés. A takarónövényt pusztítsa el glifozáttal. Ezt követően a búza közvetlenül vethető a növénymaradványokra egy direktvetésre alkalmas vetőgéppel.

Tanácsok: A direktvetésre történő átálláskor növelje a vetéssűrűséget, hogy ellensúlyozza az alacsonyabb kelési arányt. Betakarításkor állítsa megfelelően magasra a vágószerkezetet, hogy minél kevesebb növénymaradvány kerüljön zúzva a tarlóra: könnyebb magas tarlóba vetni.

Forrás:

  • https://osez-agroecologie.org/images/imagesCK/files/syntheses/f451_synthese-technique-semis-direct-sous-couverture-vegetale.pdf
  • https://geco.ecophytopic.fr/concept/-/concept/voir/http%253a%252f%252fwww%252egeco%252eecophytopic%252efr%252fgeco%252fConcept%252fPratiquer_Le_Semis_Direct_Des_Cultures
  • Les techniques culturales simplifiées, Dominique Soltner
  • https://extranet-ain.chambres-agriculture.fr/fileadmin/user_upload/National/FAL_commun/publications/Auvergne-Rhone-Alpes/VAL_SEMIS_le_semis_direct_sous_couverture_vegetale_-_temoignages_et_fiches_techniques_-_Alpes_de_Hautes_Provence_-_projet_CASDAR.pdf