A tarlóművelés számos agronómiai előnnyel jár a magágy-előkészítés szempontjából, így például a talajba juttatja a növénymaradványokat, irtja a gyomokat és a kártevőket, és javítja a talajszerkezetet.
A növénymaradványok lebomlása
A szerves anyagok lebomlása volt a tarlóművelés eredeti célja. Ez a cél úgy valósul meg, hogy a növénymaradványok bekeverésre kerülnek a talaj mélyebb rétegeibe a betakarítást követően. A tarlóművelés megkönnyíti a szántást, ha a gazda használ ekét. Ha eke nincs használatban, akkor maga a tarlóművelő kultivátor keveri be a szalmát a talajba. Ennek még nagyobb szerepe van, ha a vetésforgó kultúrái feszes időrendben követik egymást (pl. repcét vetnek búza után), mivel akkor rövid idő áll rendelkezésre a következő növény vetéséig.
Mielőtt a szerves anyaguk lebomlana, a szalma és a növénymaradványok kezdetben átnedvesednek a talajba keverés hatására.
Jó tudni : A tarlóművelő kultivátorral végzett két munkamenet a talajfelszínen lévő szalma mennyiségét harmadára csökkenti.
Gyomirtás
A tarlóművelés a gyomirtás egy hatékony eszköze, mivel elősegíti a gyommagvak csírázását, ami exponálja a gyomokat.
Köztes takarónövények alkalmazásakor a betakarítást követő és a vetést megelőző tarlóművelés hatékony eszköz a gyomok és az árvakelés féken tartására. Ez a technológia elpusztítja az évelő gyomokat, még mielőtt azok magot hoznának, és azáltal is visszaszorítja a talaj gyomállományát, hogy elősegíti a gyommagvak csírázását és kelését, amit a tarlóművelő kultivátorokkal történő művelés (mechanikai gyomirtás) követ.
Az évelő gyomok esetében a tarlóművelés gyomirtó hatása úgy jelentkezik, hogy a művelőeszköz kihúzza a gyökértörzseket, és azok elszáradnak, vagy talajban maradnak, de a művelőelemek megsértik azokat.
Jó tudni: A sekély, hozzávetőleg 2 cm-es mélységű tarlóművelés elősegíti a gyomok kelését.
A mélyebb (5 cm-t meghaladó) tarlóművelés a kifejlett gyomok irtásában hatékonyabb.
A csigák és más kártevők visszaszorítása
A tarlóművelés a csigák elleni küzdelem hatékony eszköze. A művelet közvetlenül is irtja ezeket a kártevőket, ezen kívül elpusztítja az élelmüket, kiszárítja az élőhelyüket, és felhozza a petéiket a talajfelszínre, ahol a napsugárzás hatására elpusztulnak.
Ha nagyon sok csiga van a területen, akkor a tarlóművelő kultivátor több menetben történő alkalmazása javasolt. Ha csak egyetlen menettel terveztek, akkor azt javasolt közvetlenül az előző növénykultúra betakarítását követően elvégezni.
Ez a talajművelési technológia a drótféregpeték és lárvák gyérítéséhez is hozzájárul.
A tarlóművelés megváltoztatja a talaj szerkezetét és levegőzteti a talajt
A tarlóművelés javítja a talajszerkezetet és a talaj levegőellátottságát. Egy (tárcsás vagy kapás) tarlóművelő kultivátorral végzett munkamenet megakadályozza az eliszaposodást, fokozza a talaj vízmegtartó képességét, és elősegíti a víz mélyebb rétegekbe szivárgását. Azáltal, hogy megtöri a felszíni talajréteg kapillárisainak folyamatosságát, a tarlóművelés csökkenti a víz elpárolgását a talajból.
Esős időben, de főként nagy záporok alkalmával a víz könnyebben be tud szivárogni a talajba, ha előzőleg a területen tarlóművelést végeztek. A tarlóművelő eszközök részben a nagytömegű betakarítógépek által okozott talajtömörödést is képesek orvosolni.
A talaj ily módon kellően levegős és vízzel jól ellátott lesz, ami elősegíti a biodiverzitást.
A gazdálkodók számára a tarlóművelés egy teljes értékű talajművelési módszer, amellyel magágy készíthető a soron következő növénykultúra számára, legyen az takarónövény vagy a fő növénykultúra.
A gazdálkodók eltérő igényeihez eltérő gépek alkalmasak, amelyeket a talajtípusnak és az időjárási körülményeknek megfelelően kell kiválasztani.
Fedezze fel gépkínálatunkat
a tarlóműveléshez
Próbálja ki a tarlóművelés gépeit